fizjoterapeuta uroginekologiczny

 

Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa specjalizacja fizjoterapii, która aktualnie prężnie się rozwija. Zajmuje się głównie dysfunkcjami związanymi z obszarem miednicy oraz konsekwencjami tych problemów w postaci różnych dolegliwości. Z tego artykułu dowiesz się jak może Ci pomóc fizjoterapeuta uroginekologiczny. 

 

Najogólniej mówiąc fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga w powrocie do sprawności mięśni brzucha. Praca zazwyczaj jest globalna i wymaga zaangażowania pacjenta nie jedynie na terapii, ale podcza codziennych czynności. Prawidłowy instruktaż oraz wizualizacje pomagają pozostać w zdrowiu na dłużej i uniknąć kolejnych wizyt u specjalistów.

Z jakimi problemami zgłaszają się pacjenci do gabinetów fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Głównymi problemami, z którymi zgłaszają się pacjenci do fizjoterapuety uroginekologicznego są problemy z oddawaniem moczu, czy stolca, nietrzymanie moczu, bóle okolic intymnych fachowo nazywane vulvodynią, koksodynią, pochwicą czy dyspareunią. Często spotyka się również kobiety z bolesnymi miesiączkami, opadaniem narządów miednicy oraz problemami seksualnymi. Warto zaczerpnąć fachowej wiedzy przed operacjami tych obszarów, by lepiej przygotować się do zabiegów i przyspieszyć czas powrotu sił.

W latach 2012-2017 prowadzono porównanie wyników leczenia operacyjnego nietrzymania moczu z leczeniem fizjoterapeutycznym. Na zlecenie European Association of Urology badano 417 pacjentów podzielonych na dwie grupy. Autorzy w ostatecznych wynikach pomimo skuteczności leczenia operacyjnego wskazywali na fizjoterapię jako zalecaną pierwszą metodę postępowania. Może ona pozwolić na uniknięcie operacji lub zmniejszenie powikłań po niej.

Część osób korzysta z usług fizjoterapii uroginekologicznej w celu profilaktyki.

Wymagające dużego wysiłku sporty mogą skutecznie osłabiać dno miednicy powodując dysfunkcje, o których wspominaliśmy wcześniej. Prawidłowe wykonywanie czynności dnia codziennego oraz stosowanie się do zasad fizjoterapeuty uroginekologicznego w sporcie mogą skutecznie zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia dysfunkcji mięśni dna miednicy.

Czy kobiety w ciąży i czy tylko one powinny zgłosić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Powszechnie uznaje się, że ciąża to okres, w którym fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc. Prawdą jest, że świadomość w tym czasie może znacznie poprawić jakość naszego życia w trakcie ciąży, po porodzie i ograniczyć związane z nim komplikacje.

Wielu kobietom w tym okresie dolega ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, szacuje się, że jest to aż 45%! Jego przyczyną mogą być zmiany kostne, dysbalans mięśniowy czy więzadłowy związane z fizjologicznymi modyfikacjami w postawie ciała.

Ze względu na ograniczenia farmakoterapii w tym czasie z pomocą przychodzi fizjoterapia. Przy zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń, technik terapeutycznych, czy zabiegów fizykalnych możemy wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości bólowych w tym obszarze.

Techniki, których uczy się w gabinecie są wykorzystywane również do skrócenia czasu regeneracji i przyspieszenia powrotu pełnej sprawności w połogu.

Zaleca się jednak wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego już kobietom planującym ciążę, by okres przyrostu masy ciała i zwiększającego się nacisku na mięśnie dna miednicy nie powodował dodatkowych dolegliwości z układu ruchu.

Zatem jeśli zmagasz się z powyższymi problemami lub potrzebujesz konsultacji. Zapraszamy na wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego w Krakowie w centrum kobiecych terapii FemmeMed.

Zadzwoń i umów wizytę: 730 174 307

Z innymi problemami pomogą Ci nasi fizjoterapeuci i osteopaci. Skorzystaj także z naszych innych usług dla kobiet. Pełną ofertę znajdziesz TUTAJ.

Źródła:
http://31.186.81.235:8080/api/files/view/799004.pdf”>http://31.186.81.235:8080/api/files/view/799004.pdf
https://www.researchgate.net/profile/Marian-Majchrzycki/publication/50264955_Low_back_pain_in_pregnant_women/links/541208360cf2788c4b3552bf/Low-back-pain-in-pregnant-women.pdf”

Znajdź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/

 

Odwiedź nas na miejscu: FemmeMed, ul. Rzeczna 8/1 Kraków