Spis treści
Osteopatia i fizjoterapia – czym się różnią i jak są podobne?
Zarówno osteopatia jak i fizjoterapia opierają się na wiedzy medycznej, znajomości anatomii i fizjologii człowieka. Różnice są widoczne w sposobie rozwiązania problemu, z którym zgłasza się pacjent. Nieco różne jest też myślenie fizjoterapeuty i osteopaty na temat pacjenta jak i podejście do problemu, z którym się zgłasza do gabinetu.
„Poznałeś anatomię i fizjologię, lecz gdy kładziesz dłonie na ciele pacjenta, nigdy nie zapominaj, że mieszka w nim żywa dusza” dr A.T. Still „Ojciec osteopatii”
Osteopatia i fizjoterapia – podobieństwa i różnice
Fizjoterapia i osteopatia są to metody leczenia, które opierają się na wiedzy medycznej, znajomości anatomii i fizjologii człowieka. Mogą być alternatywą lub uzupełnieniem leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.
Wspomniane metody różnią się głównie sposobem myślenia oraz podejściem do problemu. W przypadku osteopatii możemy mówić nie tylko o samej terapii, ale o całej filozofii.
Osteopata w swojej terapii działa całościowo, uwzględniając zarówno sferę cielesną jak i emocjonalną.
Najprościej różnice w działaniach będzie wytłumaczyć na przykładzie pacjenta z urazem stawu kolanowego. Jak z takim pacjentem pracować będzie fizjoterapeuta? Po pierwsze zbada jakie struktury w układzie kostno-mięśniowym zostały uszkodzone. Interesować się będzie też tym w jaki sposób doszło do urazu. Następnie poszuka metody na zmniejszenie uszkodzeń i przywrócenie utraconej funkcji.
Fizjoterapeuci skupiają swoje działania bardziej na aspekcie układu ruchu. Wykorzystają siły i działania zewnętrzne do poprawy stanu pacjenta. Spojrzenie osteopaty będzie nieco inne.
Osteopata poprzez swoje ręce wspiera działanie autoregulacyjne organizmu, a także stwarza możliwości i środowisko, w którym samoleczenie i regeneracja może nastąpić. Dlatego w przypadku pacjenta z urazem stawu kolanowego osteopata nie do końca będzie działać tylko bezpośrednio z uszkodzonymi strukturami w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Zajmie się również poprawą ukrwienia – tutaj często stosowana jest technika ROA, poprawą przepływu limfy, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk w miejscu urazu. Stosowane techniki wpłyną również na układ nerwowy dzięki czemu splot w okolicy urazu zostanie wyciszony, a trauma w obrębie tkanek zostaje usunięta.
Terapia może zawierać również pracę wisceralną, wykorzystując połączenie narządów wewnętrznych z układem ruchu, tak by usprawnić możliwości regeneracyjne.
Swoje działania skieruje w kierunku przyśpieszenia samoleczenia organizmu. Szczególnie jeśli proces leczenia i regeneracji tkanek jest wydłużony w stosunku do normy.
Różnice wynikają również z podejścia – osteopaci patrzą na pacjenta w sposób całościowy, zwracając uwagę na współpracę wszystkich układów naszego organizmu. Opracowują zarówno sferę cielesną jak i emocjonalną. Fizjoterapeuci natomiast w nieco mniejszym stopniu opierają swoją pracę na rozwiązaniu problemów emocjonalnych. Chociaż sposób pracy fizjoterapeutów w ostatnich czasach się zmienił i coraz częściej spoglądają na problemy pacjenta całościowo również uwzględniając sferę emocjonalną. Jak wiadomo emocje jakie przeżywamy w ciele w znaczny sposób widoczne są w naszej postawie czy oddechu, a z takimi problemami również pracują fizjoterapeuci.
Nie czyni to jednak fizjoterapeutów od razu osteopatami, o tym jak wygląda droga do uzyskania tytułu osteopaty przeczytasz w następnej części artykułu.
Z jakich metod korzystają osteopaci?
Rzadko zdarza się by osteopata korzystał z jednej techniki. Najczęściej łączy techniki pośrednie i bezpośrednie. Metody pracy dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta i zaburzeń jakie u niego występują. Kluczem do powodzenia terapii jest odpowiednio przeprowadzony wywiad i badanie. Dlatego często pierwsza z terapii praktycznie w całości przeznaczona jest na te elementy. Ważne by pacjent darzył osteopatę zaufaniem i powierzył mu wszelkie swoje problemy. Traumy, przeżycia i emocje silnie oddziałują na organizm.
Często wraz z przebiegiem terapii i zmianą stanu pacjenta narzędzie pracy jest zmieniane. Osteopaci mogą wybierać metody spośród licznych technik. Najpopularniejsze z nich to: koncepcja czaszkowo-krzyżowa, technika trzewna. Wśród technik bezpośrednich wyróżniamy: manipulacje i mobilizacje stawowe czy znaną pod skrótem GOT – General Osteopatic Treatment.
Historia osteopatii
Twórcą osteopatii jest amerykański lekarz Andrew Taylor-Still. Początki sięgają XIX wieku. Jak mówił Still – sam niczego nie odkrył czy wynalazł, a jedynie opisał prawa natury.
Osteopatia – co to?
Osteopatia jest naturalną metodą diagnozowania i leczenia schorzeń, opierającą się na 3 głównych założeniach.
- Ciało jest jednością
- Struktura i funkcja są współzależne
- Ciało jest zdolne do samoleczenia
Kto to osteopata?
W Polskim systemie edukacji by zostać osteopatą najpierw należy ukończyć studia fizjoterapii lub medycynę, a następnie szkołę osteopatii. Kolejny krok to egzamin teoretyczny i praktyczny. Ostatnim etapem jest napisanie i obronienie pracy dyplomowej, dzięki czemu absolwenci uzyskują tytuł dyplomowanego osteopaty. Na ostatni krok decydują się jednak tylko nieliczni. Taką ścieżkę edukacji przeszła pracująca w naszych gabinetach Kasia (d.o. Katarzyna Wójcik), która jest dyplomowaną osteopatką.
Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do osteopaty?
Powodów które powinny skłonić nas do wizyty w gabinecie osteopaty jest wiele. Przewlekłe problemy bólowe układu mięśniowego, zaburzenia uroginekologiczne problemy wisceralne takie jak – zgaga, refluks, zaparcia, wzdęcia, nietrzymanie moczu, parcia naglące czy kolki to tylko część z nich. Osteopaci pomagają osobom z urazami, przeciążeniami, chronicznymi bólami głowy, ale również problemami ze sfery emocjonalnej – stanami lękowymi, problemami ze snem, depresją. Wskazaniem są również urazy okołoporodowe, zaburzenia napięcia mięśniowego stąd do gabinetów trafiają już maleństwa w pierwszych tygodniach życia. Osteopatia to również dobry wybór dla pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym zatok czy zastojami limfatycznymi.
Kiedy zgłosić się do osteopaty?
Przewlekłe problemy układu szkieletowo-mięśniowego, nerwowego, trzewnego czy krwionośnego powinny być sygnałem do wizyty u osteopaty.
W wielu krajach osteopata jest w jednym z pierwszych specjalistów, do którego zgłaszają się pacjenci w sytuacji problemów bólowych i napięciowych.
Co więcej, już w pierwszych dniach życia dziecka rodzice przychodzą do gabinetu osteopaty z maluszkiem. Najczęstszym problemem z którym pracują osteopaci są kolki i zaburzenia napięciowe. Wczesna wizyta pozwoli wykryć problemy i trudności, szybciej i łatwiej rozwiązać problemy, które mogłyby zaburzać prawidłowy rozwój dziecka.
Terapia osteopatyczna ma na celu normalizację napięć w systemie mięśniowo-stawowym, powięziowym, limfatycznym, a także poprawę funkcji układu nerwowego. Zmiany zachodzące na poziomie tkanek, struktur wewnętrznych, układów m. innymi układu krwionośnego, limfatycznego, nerwowego – widoczne są już niekiedy po pierwszej terapii. „Odblokowanie” organizmu daje możliwości ciału do samoleczenia.
Uraz kolana – do kogo się zgłosić? Ortopeda, osteopata czy fizjoterapeuta?
W przypadku urazu kolana działanie powinno być kompleksowego – dlatego nie powinniśmy ograniczać się do wizyty jedynie u ortopedy. Najlepszą terapią będzie połączenie współpracy osteopaty, fizjoterapeuty i ortopedy. Specjaliści Ci powinni współpracować ze sobą, a ich działania powinny się uzupełniać dając pacjentowi możliwość osiągnięcia pełni zdrowia.
Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?
Wizyta u osteopaty nie wymaga specjalnego przygotowania. Badania obrazowe stanowią dodatkowe uzupełnienie wywiadu, ale nie są konieczne. Wystarczy umówić się na wizytę, być otwartym i chętnym na podjęcie współpracy z terapeutą – tylko taka terapia przyniesie korzyści.
Mamy nadzieję, że powyższy artykuł wytłumaczył często problematyczną dla pacjenta kwestię kim jest i z jakimi problemami pracuje osteopata.
Warto podkreślić, że osteopatia to nie czary-mary, a metoda leczenia.
Znajdź nas w social mediach:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/
Odwiedź nas na miejscu: FemmeMed, ul. Rzeczna 8/1 Kraków
W celu umówienia wizyty, skontaktuj się z nami telefonicznie: 730 174 307. Zapoznaj się też z pełną OFERTĄ świadczeń FemmeMed w Krakowie.