Spis treści
Osteopatia - umiłowanie mądrości ludzkiego organizmu
Czym jest osteopatia?
Zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej. Należy do systemu terapii manualnych. Osteopatia to metoda leczenia, która w swojej praktyce opiera się na filozoficznej oraz holistycznej koncepcji terapeutycznej, stawiając przy tym na elementarne fundamenty każdego człowieka.
„Osteopata stoi twardo na ziemi, obserwuje prawa i jako inżynier ludzkich ciał wprowadza je w życie w celu przywrócenia zdrowia.” – dr A.T. Still (Amerykański lekarz – twórca osteopatii)
Jest to metoda diagnozowania i leczenia rękami, należąca do jednej z gałęzi fizjoterapii, w której istotne znaczenie ma połączenie soma i psyche, a więc ciała i duszy. Liczy się tutaj nie tylko sposób leczenia, ale również nastawienie pacjenta, jego wiara w powrót do zdrowia i siła wewnętrzna, która będzie go w tym kierunku pchała.
Zasady osteopatii:
- ciało jest jednością
- budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej, jak i duchowo-psychicznej
- ciało jest zdolne do samoleczenia
- procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad
Podstawową zasadą w osteopatii jest jedność ciała. Osteopata niezależnie od lokalizacji problemu będzie zawsze brał pod uwagę całego pacjenta. Technika polega na tym by przywrócić „nieprawidłowość” do stanu maksymalnie zbliżonego do tego co nazywamy dziś fizjologią prawidłową.
Proces terapeutyczny zachodzi następnie w organizmie pacjenta dzięki jego własnym siłom. Ciało pacjenta zna drogę do zdrowia, praca osteopaty polega na usunięciu przeszkód i stworzeniu wewnętrznemu lekarzowi odpowiednich warunków do pracy.
Twórca osteopatii szczególnie podkreślał rolę powięzi w poprawnym funkcjonowaniu systemu mięśniowo-szkieletowego, krążenia jako systemu doprowadzającego składniki odżywcze i drenującego toksyny oraz znaczenie układu nerwowego jako tego, który nadzoruje wszystkie inne.
„Osteopatia to jest umiłowanie do mądrości ludzkiego ciała”
Kiedy warto wybrać osteopatię?
Dolegliwości, w których osteopatia może okazać się dobrym wyborem jest naprawdę bardzo dużo. Do najczęściej pojawiających się zaliczyć możemy między innymi dyskopatie i zmiany w obrębie kręgosłupa, stany pourazowe i przeciążeniowe, wszelkiego rodzaju wady postawy, napięciowe i migrenowe bóle głowy, stany depresyjne. Jest również bardzo dobrym wyborem w przypadku słabej odporności, problemów z zapaleniem zatok, z zastojami limfatycznymi. Sprawdzi się ona przy problemach ze wzrokiem czy słuchem, a także przy urazach okołoporodowych u dzieci.
Jak przebiega terapia u osteopaty?
Każda terapia manualna poprzedzona jest starannym wywiadem, na podstawie którego stawiana jest diagnoza. Następnie specjalista dokonuje oględzin i przeprowadza odpowiednie testy. Czasami korzysta także z wyników badań np. zdjęć rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego.
Istnieje wiele technik terapii manualnych, których celem jest poprawa jakości życia pacjenta. W zależności od tego z czym jest problem, dąży się m.in. do poprawy ruchomości, drenażu limfatycznego i żylnego, niwelowania napięcia, pojawiających się przykurczów oraz zaburzeń czynnościowych narządów trzewnych.
Osteopata zaleci także kompleksową zmianę stylu życia, obejmującą m.in. dietę, przyzwyczajenia czy działania profilaktyczne – to wyraz holistycznego charakteru terapii.
Konsultacje osteopatyczne - ul. Rzeczna 8/1
W celu umówienia wizyty, skontaktuj się z nami telefonicznie: 730 174 307. Zapoznaj się też z pełną OFERTĄ świadczeń FemmeMed w Krakowie.
Tutaj możesz śledzić nas na bieżąco:
Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/