fala radialna

Artykuł przybliży Wam pojęcie fali uderzeniowej oraz porówna ze sobą falę radialną (promienistą) i skupioną. 

fala uderzeniowa

Czym jest fala uderzeniowa?

W terapii falą uderzeniową wykorzystywana jest wysokoenergetyczna fala mechaniczna. Charakteryzuje się gwałtownym wykładniczym wzrostem ciśnienia, po czym następuje jeszcze szybszy spadek poniżej wartości wyjściowej. Dzieli się na falę uderzeniową radialną (promienistą) i skupioną.

Fala uderzeniowa radialna

W fizjoterapii najczęściej wykorzystywana jest terapia promienistą falą uderzeniową (RSWT). Fala ta rozchodzi się w formie stożka, którego szczyt znajduje się w miejscu styku aplikatora z tkankami i penetruje w niej na około 3,5 cm. Aplikator przykłada się do powierzchni skóry, a fala uderzeniowa rozchodzi się promieniście w tkankach. Opiera się na technologii pneumatycznej (uderzenia skompresowanego pod dużym ciśnieniem powietrza). Wytwarza ciśnienie nie większe niż 1MPa. A częstotliwość generowania impulsów 1-21Hz. Trwa maksymalnie 5 ms. Może oddziaływać na dużą powierzchnię ciała. Działanie fali uderzeniowej radialnej to przede wszystkim regeneracja, poprawa metabolizmu, krążenia krwi, zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Fala uderzeniowa skupiona

Zogniskowana fala uderzeniowa (skupiona) skupia falę uderzeniową wewnątrz ciała w miejscu terapii. W przeciwieństwie do RSWT, która skupia falę na wierzchołku głowicy. Zasięg działania wynosi 12,5cm. Technologią wytwarzającą ten rodzaj fali jest technika elektroakustyczna (charakteryzuje się najwyższą intensywnością i wysoką żywotnością). Wytwarzane ciśnienie i energia są większe niż w fali radialnej. Ciśnienie wynosi 10-100 MPA, częstotliwość 1-8Hz. Trwa 0,2us. Bodziec jest więc silniejszy, dzięki czemu intensywniej oddziałuje na tkanki. Zabieg może być przeprowadzany przy jednoczesnym obrazowaniu za pomocą USG, co dodatkowo zwiększa precyzję i podnosi skuteczność zabiegu. Oprócz stymulacji procesów regeneracyjnych i poprawy mikrokrążenia stymuluje również komórki macierzyste oraz działa bakteriobójczo.

Porównanie

Wskazania do stosowania fali radialnej są takie same jak w ogniskowej za wyjątkiem stawów rzekomych, które mogą być zniszczone tylko dzięki fali skupionej. Fala radialna rozprasza się na boki, w przeciwieństwie do fali skupionej, która dociera dokładnie w miejsce bólu, ale wymaga dużo większej precyzji od fizjoterapeuty.

Fala uderzeniowa w FemmeMED

W naszych gabinetach przeprowadzamy zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej radialnej. Główną jej zaletą jest fakt, iż może oddziaływać jednocześnie na dużą powierzchnię ciała. Dzięki temu ryzyko ominięcia miejsca wymagającego terapii jest mniejsze.

Jak wygląda zabieg?

Ceny zabiegów w FemmeMED

1 zabieg – 80 zł 

Pakiet 5 – 360 zł 

Pakiet 10 – 720 zł 

Umów się na wizytę

ul. Rzeczna 8/1

📞  730 174 307

FemmeMED Kraków