Smog i oddychanie
w Krakowie
Czym jest smog?
Dookoła słyszymy, że smog jest wynikiem niekorzystnych działań każdego z mieszkańców danego regionu, w którym on występuje. Jest to stwierdzenie słuszne, ale nie zgadzamy się z nim do końca. Smog jest mieszaniną zanieczyszczeń związanych nie tylko z naszą działalnością, ale również z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.
Smog w Polsce
W Polsce w okresie jesienno-zimowym, czyli od okolicy października do kwietnia występuje tzw. smog kwaśny, czyli londyński. Wyróżniamy również smog typu Los Angeles, jednak ten występuje w bardziej gorących strefach świata.
W składzie występującego w Krakowie smogu londyńskiego występują głównie:
- tlenki siarki
- tlenki węgla
- benzopiren
- pyły zawieszone PM10 oraz PM2,5
Wymienione składniki, które w tym okresie występują w powietrzu w nadmiarze wpływają głównie na układ oddechowy i krążenia w organizmie człowieka.
Jakie są skutki smogu w naszym organizmie?
Skutki działania smogu w większości przypadków nie są odczuwalne natychmiast. Najczęściej możemy zaobserwować je w późniejszych etapach życia, gdy nasz organizm nie jest już na tyle wydolny, by zniwelować wszystkie czynniki zewnętrzne.
Nagromadzenie się szkodliwych substancji i zniszczenia gromadzące się przez lata życia w miejscach o zwiększonej ilości smogu prowadzą do:
- wzrost zapadalności na nowotwory
- zwiększenia zapadalności na choroby układu oddechowego
- większej zapadalności na schorzenia układu nerwowego
- zwiększenie zapadalności na zaburzenia układu krążenia
- zmniejszenie jakości życia
- skrócenie długości życia
- możliwy wpływ na zmniejszenie masy urodzeniowej dzieci
Zwiększona ilość smogu wpływa również na skażenie gleby zmniejszając jakość uprawianej żywności. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Smog )
W czasie od października 1952 roku do marca 1953 roku w Londynie odnotowano największe skupisko smogu. W tym samym czasie nastąpił nagły wzrost umieralności w populacji. W trakcie epizodu zbadano płuca osób zmarłych i wykryto cząstki sadzy i inne drobinki pyłu w większych niż zazwyczaj ilościach. (https://ehp.niehs.nih.gov/doi/pdf/10.1289/ehp.6539 )
Ten sam rodzaj smogu notujemy w miesiącach jesienno- zimowych w Polsce, w związku z tym powinniśmy przeciwdziałać osadzaniu się pyłów w naszych drogach oddechowych.
Jak możemy pomóc sobie w czasie smogu?
Drobne stałe cząsteczki występujące w smogu są szczególnie szkodliwe, bo mogą przenikać bezpośrednio do płuc i krwioobiegu.
Zatrucie tlenkiem węgla może występować po dłuższym narażeniu organizmu na niższe jego poziomy. W konsekwencji osoby dotknięte tym problemem odczuwają bóle głowy, gorsze samopoczucie, bóle w klatce piersiowej, czy duszność.
(https://europepmc.org/article/med/25109087 ) Oddychanie tlenem, a w szczególności w czystej postaci tlenem hiperbarycznym przyspiesza usuwanie karboksyhemoglobiny z krwioobiegu. Przyspieszenie ewakuacji tych cząsteczek podczas zabiegów w komorze hiperbarycznej zmniejsza nasilenie stanów zapalnych w obrębie organizmu.
Komora hiperbaryczna, a smog
Komora hiperbaryczna to zamknięta przestrzeń, w której podawany jest 100% tlen przez wąsy lub maskę. Badania wykazują, że zabiegi w komorze hiperbarycznej powinno się rozważać w przypadku zatrucia CO, co również następuje w przypadku długiej ekspozycji na smog.(https://europepmc.org/article/med/25109087 )
Tlen hiperbaryczny poprawia działanie mitochondriów, które obecnie uznaje się za źródło naprawy komórek organizmu.W Krakowie oferowane są różne rodzaje komór hiperbarycznych. Przed wyborem odpowiedniej warto zagłębić możliwości jakie daje nam stosowanie poszczególnych typów.
Podwyższone ciśnienie w hiperbarii nie tylko powoduje rozpuszczanie się tlenu w płynach organizmu – w osoczu, płynie mózgowo-rdzeniowym i limfie. W sytuacji normobarii zwiększalibyśmy jedynie wysycenie hemoglobiny tlenem, co nadal ma miejsce podstawowo w hiperbarii.
Smog w Krakowie
Obecnie na terenie Krakowa jakość powietrza nie jest zadowalająca, szczególnie biorąc pod uwagę, że obecnie jesteśmy na początku okresu smogowego w Polsce. Zgodnie z zaleceniami, warto zastanowić się jak poprawić jakość wdychanego powietrza i zmniejszać możliwe w przyszłości skutki złej jego jakości w naszym organizmie.
Stan powietrza w Krakowie: https://airly.org/map/pl/#50.0616901249,19.9281322498
Odwiedź nas na miejscu: FemmeMed, ul. Rzeczna 8/1 Kraków
W celu umówienia wizyty, skontaktuj się z nami telefonicznie: 730 174 307.
Zapoznaj się też z pełną OFERTĄ świadczeń FemmeMed w Krakowie