Spis treści
Terapia blizny
Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie z blizną? Wcale nie musi to być duży ślad na skórze, nie musiał on również powstać w wyniku zabiegu operacyjnego. Jeżeli jesteś ciekawy dlaczego i jak warto pracować nawet ze starymi bliznami zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
Czym jest blizna?
Blizna jest tkanką włóknistą, której wytworzenie ma na celu naprawę miejsca uszkodzenia. Organizm rozpoczyna kaskadę procesów metabolicznych w celu przywrócenia funkcji zniszczonych tkanek. Co w sytuacji gdy procesy ulegają zaburzeniu? Proces gojenia się blizny może przebiegać w sposób niefizjologiczny, prowadząc do wytworzenia blizny przerostowej lub bliznowca (tzw. keloidu).
Bliznami są:
- ślady pozabiegowe,
- ślady po szczepieniach,
- miejsca po wycięciach zmian skórnych
- miejsca po usuniętych zębach,
- miejsca po zacięciach
- tatuaże
Kiedy warto zgłosić się do fizjoterepauty?
Blizny mogą powodować wielorakie problemy. Niech nie zmyli was wygląd blizny. Nawet obszar wizualnie dobrze wyglądający, może powodować zaburzenia.
Bardzo często dolegliwości pojawią się w późniejszym czasie niż okres powstania blizny. Do najczęstszych problemów jakie powodują blizny zalicza się:
- zaburzenia funkcji okolicznych tkanek i narządów,
- pieczenie, szczypanie podczas zmian pogody,
- zaburzenia czucia (niedoczulica, przeczulica).
To tylko część objawów, które mogą sygnalizować potrzebę kontroli blizny u fizjoterepeuty.
Czy można pracować ze starą blizną?
Czas największych zmian w strukturze blizny to 2 lata od jej powstania, nie znaczy to jednak, że po przekroczeniu tego okresu jest już zbyt późno, aby rozpocząć pracę z tkanką bliznowatą.
Jak wygląda terapia blizny?
Standardowo postępowanie zaczynamy od wywiadu. Tutaj szczególnie interesuje nas wiek blizny, przyczyna jej powstania, sposób gojenia się rany.
Samo badanie możemy podzielić na etapy:
- ocenę wizualną
- ocenę manualną (poszerzona o diagnostykę wegetatywną oraz elektrodermalną)
Terapia
To jak wygląda terapia blizny zależy przede wszystkim od wieku, rodzaju blizny oraz zaburzeń jakie będą występować. Nie bez znaczenia jest również jej lokalizacja oraz problemy jakie wywoływała blizna.
W diagnostyce wykorzystujemy wielopoziomowe obrazowanie zaburzeń blizny. Dzięki prostym symbolom wszyscy terapeuci blizny są w stanie zrozumieć jakie problemy występują w obrębie tkanki.
Najczęstsze zaburzenia to:
- ból,
- zaburzenie energetyczne blizny
- niedoczulica / przeczulica
- zaburzenia przesuwalności tkanek
- wybrzuszenie / wciągnięcie blizny
- zmiany keloidowe
Jaki jest czas trwania terapii i jak często należy ją prowadzić?
Tutaj również sprawdzi się zasada, że tylko część leczenia odbywa się w gabinecie. To jak szybko ‘wyleczysz’ bliznę zależy również od tego jak wygląda Twój styl życia oraz ile pracy własnej włożysz w terapię. Co więcej możesz zrobić dla swojej blizny? Zadbaj o odpowiednie odżywianie, nawodnienie, regenerację ale i ruch.
Dlaczego warto zadbać o bliznę?
Blizny bardzo często zaburzają funkcjonowanie okolicznych stawów m.in. ograniczając zakres ruchomości predysponując do występowania ograniczenia ruchomości.
Praca z blizną korzystnie wpływa zarówno na wygląd samej blizny jak i okolicznych tkanek. Tkanka bliznowata zaburza funkcjonowanie między innymi powięzi powierzchownej. W wyniku nieprawidłowości w przepływie krwi dochodzi do wytworzenia zmian skórnych – tkanki cellulitisowej. Dlatego bardzo często terapię blizny łączymy z zastosowaniem zabiegów fali uderzeniowej.
Dzięki zabiegom z wykorzystaniem lasera wysokoenergetycznego możliwa jest poprawa miejscowego metabolizmu i mikrokrążenia, ponadto zabieg działa przeciwzapalnie oraz przeciwobrzękowo.
Prerehabilitacja
Jeżeli czeka Cię planowy zabieg operacyjny to najlepszym wyjściem jest pojawienie się u fizjoterapeuty na kilka tygodni przed zabiegiem. Podczas takiej wizyty przekazane zostaną Ci wskazówki oraz wdrożona zostanie terapia przygotowująca tkanki, dzięki czemu proces gojenia będzie przebiegał sprawniej.
W Femme Med możesz skorzystać z kompleksowej terapii blizny
Zapraszamy do naszych gabinetów na ul. Rzecznej 8/1
Zadzwoń pod numer 730 174 307