terapia blizny po cesarskim cięciu

Cesarskie cięcie jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy i wydobyciu dziecka. Zazwyczaj wykonuje się go, gdy naturalny poród jest niemożliwy.

Wiele mówi się o korzyściach płynących z porodu przez cięcie cesarskie, zapominając o jego negatywnych konsekwencjach. Jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, tak i po cięciu pozostaje ślad w postaci blizny. Choć blizny są ukryte na poziomie bikini, to niestety w procesie gojenia często tworzą się bolesne zrosty tkanek głębiej położonych. Dodatkowo pojawiają się nawisy skórne powyżej nacięcia. Zrosty pooperacyjne są na tyle powszechną dolegliwością, że według badań dotyczą od 46% do nawet 100% pacjentek po cesarskim cięciu. 

blizna po cesarskim cięciu

Jakie mogą być powikłania zrostów po cesarskim cięciu?

  • bolesne miesiączki
  • niedrożność jelita cienkiego
  • niepłodność
  • inne niespecyficzne dolegliwości przewodu pokarmowego, układu rozrodczego i moczowego

Terapia blizny po cesarskim cięciu

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który oceni jej ruchomość oraz napięcie tkanek położonych wokół. Bezpośrednią pracę z blizną w gabinecie zaleca się rozpocząć 4-5 tygodni od cięcia cesarskiego– czyli wtedy gdy rana na skórze jest całkowicie zagojona. Do tego czasu fizjoterapeuta skupia się na pracy pośredniej z blizną- poprzez pracę na okolicznych tkankach. 

Najlepsze rezultaty osiąga się w pracy ze świeżą blizną – poniżej 2 lat. A to dlatego, że w tym okresie następuje najbardziej intensywna przebudowa kolagenu tworzącego tkankę bliznowatą Dzięki stałym interwencjom fizjoterapeutycznym można wpłynąć na szybszą poprawę stanu blizny. 

Praca z blizną

Praca z blizną rozpoczyna się od łagodnych technik manualnych wokół blizny oraz rozluźniania tkanek położonych powierzchownie, przechodząc do coraz bardziej intensywnych metod pracy bezpośrednio na bliźnie oraz w tkankach położonych głębiej.

Po przeprowadzonej terapii powinna być wyczuwalna znacząca poprawa w postaci rozluźnienia powłok brzusznych i zmniejszonych niedogodności ze strony blizny. Może pojawić się natomiast bolesność i tkliwość brzucha przez pierwsze 2-3 dni po terapii, związana z uruchomieniem nieswoistej reakcji zapalnej, niezbędnej do procesu gojenia się tkanek.

Kinesiotaping

Terapia może być też zwieńczona kinesiotapingiem. Specjalne taśmy naklejane są by dodatkowo wspomóc proces naprawy blizny. Są całkowicie bezpieczne, hipoalergiczne, oddychające i wodoodporne. Naturalna elastyczność taśmy delikatnie podnosi skórę, tym samym poprawiając krążenie krwi i zmniejszając nacisk na receptory bólowe znajdujące się w skórze.

Autoterapia w domu

Fizjoterapeuta po przeprowadzeniu badania będzie mógł poinstruować pacjentkę, w jaki sposób samodzielnie pracować z blizną. W sytuacji, gdy nie ma możliwości konsultacji z fizjoterapeutą, należy wstrzymać się z autoterapią do osiągnięcia pełnej wytrzymałości przez bliznę czyli do 12 tygodnia od cięcia.

W FemmeMED terapią blizn po cesarskim cięciu zajmują się:

mgr Martyna Wojtas – Fizjoterapeutka uroginekologiczna

Martyna Wojtas

Posiadam doświadczenie w pracy z kobietami ciężarnymi. W swoich terapiach wykorzystuję elementy terapii manualnej oraz terapii poprzez ruch. Stawiam na edukację pacjentek. Zależy mi aby pacjentka wychodząc z mojego gabinetu wiedziała co może być przyczyną jej problemów oraz wiedziała jak z nimi pracować.

Zapraszam na wizytę!

mgr Julia Ciszkiewicz – Fizjoterapeutka uroginekologiczna

fizjoterapia uroginekologiczna

Pracuję z kobietami już w „zerowym” trymestrze, w okresie starań o dziecko, przeprowadzam przez wszystkie miesiące ciąży, przygotowuję do porodu oraz pomagam przejść bezpiecznie przez połóg. Ważna jest również dla mnie edukacja w zakresie karmienia piersią, prowadzę też terapię w przypadku nawałów i zastojów pokarmu. Zajmuję się także pacjentkami z problemem nietrzymania moczu, gazów i stolca, gazami pochwowymi, bolesnymi miesiączkami i stosunkami czy rozejściem mięśnia prostego brzucha.

Spotkajmy się!

Jak umówić się na wizytę?

Zadzwoń pod numer +48 730 174 307

ul. Rzeczna 8/1, Kraków