tlenoterapia

W tym artykule przedstawimy Wam czym jest tlenoterapia hiperbaryczna oraz odpowiemy na pytania:

Jakie są wskazania do jej stosowania?

Ile razy i jak często należy poddawać się zabiegowi, aby efekty były zauważalne?

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBO2) określana jest jako oddychanie czystym (100%) tlenem w warunkach podwyższonego ciśnienia. Terapeutyczna wartość ciśnienia wynosi zwykle 1,5 ATA. W naszych gabinetach mamy możliwość (na pisemną zgodę pacjenta) zwiększenia ciśnienia do 2.0 ATA. Powoduje to zwiększenie prężności tlenu we krwi do co najmniej 2,000 mmHg i jego przenikanie do wszystkich tkanek.  Terapia HBO2 powoduje proliferację fibroblastów, przyspiesza regenerację nabłonka i naczyń krwionośnych w ranie.  Może również stymulować wzrost aktywności przeciwbakteryjnej leukocytów, a także eliminować niektóre bakterie beztlenowe. Najnowsze analizy potwierdzają, że terapia HBO2 ma działanie i immunosupresyjne.przeciwzapalne  Właściwości te powodują, że tlenoterapia może wykazywać potencjalne korzyści w leczeniu wielu chorób.

Jakie są wskazania do zabiegu tlenoterapii?

Poniżej prezentujemy wybrane wskazania do stosowania zabiegów w komorze hiperbarycznej. Jest też wiele innych zastosowań, dlatego w przypadku pytań lub wątpliwości polecamy skontaktować się bezpośrednio z naszą placówką. 

Zabiegi wykonywane w komorze hiperbarycznej prowadzą do nawet 8-krotnego wzrostu liczby komórek macierzystych!

Dzieje się tak dlatego, że podczas wdychania czystego tlenu przy podwyższonym ciśnieniu szpik kostny wytwarza dużo większe ilości komórek macierzystych. Te, trafiając do krwioobiegu, lokalizują uszkodzone tkanki i zajmują miejsce uszkodzonych komórek, przejmują ich funkcje i inicjują proces regeneracji.  Komórki macierzyste to ważny składnik ludzkiego organizmu, który wpływa pozytywnie na wiele procesów życiowych. Ponieważ wraz z wiekiem ilość komórek spada, warto dbać o ich wysoki poziom w organizmie. 

Dzięki nim proces odbudowy i regeneracji jest możliwy. Tego typu zastosowanie ma szczególne znaczenie w procesach leczenia zwyrodnień stawów, tkanek kostnych i chrzęstnych, a także w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

5-10 zabiegów w zależności od stanu pacjenta. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni.

komórki macierzyste

TERAPIA W KOMORZE HIPERBARYCZNEJ MOŻE SKRÓCIĆ CZAS REGENERACJI O 33%. 

Tlenoterapia przyspiesza proces leczenia kontuzji. Badania pokazują, że HBOT daje pozytywne efekty przy leczeniu kontuzji. Podając tlen pod zwiększonym ciśnieniem w komorze hiperbarycznej (od 1,5 ATA) tkanki przyjmują dużo więcej tlenu niż normalnie. Godzinna lub półtoragodzinna terapia pozwala tlenowi wniknąć do krwi, osocza, płynów wewnątrzustrojowych, przyśpieszając leczenie i krążenie wtedy gdy jest najbardziej potrzebne.

Osiąganie dobrych wyników w sporcie to coś więcej niż siła i technika. Koncentracja i skupienie są niezbędne, aby osiągnąć maksymalną wydolność organizmu. Zabiegi w komorze hiperbarycznej eliminują zaćmienie mózgu oraz poprawiają koncentrację u sportowców.

Obecnie swoje własne komory hiperbaryczne ma wielu zawodników koszykówki: Lebron James, Magic Johnos, Tyreke Evans, Dwayne Wade.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

5-10 zabiegów w zależności od stanu pacjenta. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni.

sport

Tlen hiperbaryczny to „naturalny antybiotyk” w walce z boreliozą. Bakterie wywołujące boreliozę są względnie beztlenowe, nie tolerują środowiska o podwyższonym poziomie tlenu, co oznacza, że umierają w środowisku o wysokim stężeniu tlenu.

Pod wpływem ciśnienia tlen przedostaje się do obszarów pomiędzy komórkami i głęboko do tkanek – do obszarów, które są zazwyczaj o wiele słabiej dotlenione. W konsekwencji krętki Borrelia burgdorferi przerywają cykl reprodukcyjny i ulegają zniszczeniu lub są spychane do stadium nieaktywnych zarodników.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

Terapia w przypadku boreliozy wymaga od 10 do 40 zabiegów (cykl życia krętka trwa 28 do 32 dni). Częstotliwość: codziennie lub co drugi dzień.

borelioza

Tlenoterapia hiperbaryczna przyspiesza regenerację organizmu przy chorobach układu kostnego. Tlen hiperbaryczny wpływa na dotlenienie tkanki kostnej, chrząstek, stawów oraz mięśni szkieletowych oraz na wzrost produkcji komórek macierzystych. Ponadto zmniejsza stany zapalne i wspomaga proces regeneracji uszkodzonych tkanek, uśmierza ból, ma również działanie bakteriobójcze, zwłaszcza jeśli chodzi o bakterie beztlenowe, które przyczyniają się do pojawienia się pourazowych zakażeń kości.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

5-10 zabiegów w zależności od stanu pacjenta. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni.

rehabilitacja

Trudno gojące się rany, rany przewlekłe wynikają z niedotlenienia tkanki. Tlenoterapia hiperbaryczna powoduje, że tlen dostarczany pod zwiększonym ciśnieniem jest przekazywany nie tylko przez hemoglobinę, ale także w osoczu.

Hiperbaryczna terapia tlenowa stymuluje zatem dotlenienie tkanek i zwiększa zasięg tlenu obwodowego do ran niedokrwionych w celu aktywacji angiogenezy i gojenia się ran.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

5-10 zabiegów w zależności od stanu pacjenta. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni.

rana

Podczas tlenoterapii hiperbarycznej zaobserwowano zwiększony przepływ krwi do mózgu. Dzięki temu następuje poprawa uwagi i szybkości przetwarzania poznawczego. Dodatkowo tlenoterapia hiperbaryczna poprawia krążenie mózgowe, regenerację komórek mózgowych i naczyń krwionośnych.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

10-20 zabiegów. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni

demencja

W Niemczech aż 80% wszystkich chorych korzystających z zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej kierowanych jest na zabiegi z powodu zaburzeń czynności ucha środkowego. Według badań prowadzonych w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Obrony Narodowej w Warszawie aż “ 77% chorych leczonych w komorze hiperbarycznej stwierdziło ustąpienie lub zmniejszenie natężenia subiektywnych dolegliwości.”

Co ważne, metoda ta jest całkowicie bezpieczna – u żadnego z chorych korzystającego z zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej nie wystąpiły działania niepożądane terapii.

Wiele badań naukowych potwierdza, że tlenoterapia hiperbaryczna przynosi bardzo dobre rezultaty w leczeniu nagłej głuchoty. Specjaliści zapewniają, że wczesne rozpoczęcie leczenia tlenem hiperbarycznym istotnie poprawia rokowanie pacjenta, a nawet powoduje całkowite ustąpienie zaburzeń słuchu.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

10-15 zabiegów. Częstotliwość: codziennie lub co drugi dzień.

nagła głuchota

Do patofizjologii autyzmu można zaliczyć hipoperfuzję – zmniejszenie przepływu krwi w mózgu. Powoduje to m.in. nietypowe zachowania, zachowania powtarzalne, zaburzony odbiór mimiki i emocji, spowolniony rozwój językowy. Podczas gdy HBOT może zniwelować skutki hipoperfuzji mózgu poprzez dostarczenie do niego większej ilości tlenu oraz wywołanie angiogenezy nowych naczyń krwionośnych. Ponadto tlenoterapia hiperbaryczna poprawia pracę mitochondriów, zmniejsza stres oksydacyjny, działa korzystnie na funkcję neuroprzekaźników.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

Minimum 10 zabiegów. Częstotliwość: codziennie lub co drugi dzień.

autyzm

Tlenoterapia hiperbaryczna jest przeciwwskazana podczas przyjmowania chemioterapii i radioterapii. Jednak wyniszczenie związane z chemioterapią i radioterapią po przebytym skutecznym leczeniu jak i zabiegi przed radioterapią są wskazaniem do tlenoterapii. 

Wykazano, że tlenoterapia usprawnia i wzmacnia organizm po tych zabiegach. Leki stosowane w trakcie chemioterapii nie odróżniają komórek rakowych od zdrowych tkanek, które są również niszczone. To prowadzi do ogólnego wycieńczenia i osłabienia organizmu. Podobnie jest w przypadku radioterapii.

Jako, że wskazaniami do tlenoterapii hiperbarycznej są wszystkie stany, w których dochodzi do niedotlenienia tkanek organizmu, sesja w komorze hiperbarycznej odgrywa tu znaczącą rolę. Wpływa na proces angiogenezy, czyli tworzenia naczyń włosowatych, przez co tkanki obwodowe stają się bardziej dotlenione i odżywione. Poprawia się mikrokrążenie. A lepsze ukrwienie oznacza regenerację tkanek. Tlenoterapia hiperbaryczna nakręca metabolizm, przez co regeneracja po leczeniu następuje dużo szybciej. Tlenoterapia odgrywa więc ważną rolę w rekonwalescencji po przebytej chorobie nowotworowej. Co więcej hiperbaria tlenowa jest wskazaniem również przed operacyjnym usunięciem i naświetlaniem guza nowotworowego, co ułatwia i przyspiesza gojenie w miejscu naświetlania.

Ile razy i jak często należy poddać się zabiegowi?

5-10 zabiegów w zależności od stanu pacjenta. Częstotliwość: codziennie lub co 2/3 dni.

nowotwór

To nie są wszystkie wskazania!

Szacuje się, że istnieje około 170 zaleceń do korzystania z komory hiperbarycznej.

W tym artykule przedstawiliśmy tylko niektóre z nich. 

Większą ilość wskazań znajdziecie na naszym blogu dotyczącym tlenoterapii i wodoroterapii –> BLOG

Zobacz również naszą całą OFERTĘ

Zapraszamy na zabiegi!

Jeśli na co dzień borykasz się z problemami, o których pisaliśmy powyżej- nie wahaj się i sprawdź działanie tlenu!

DOSTĘPNE SĄ DWIE LOKALIZACJE:

Kraków

ul.Rzeczna 8/1,

ul. Raciborska 17

Przypominamy, że dla nowych klientów mamy specjalną ofertę: OTWARTE ŚRODY. Zabieg w tym dniu tygodnia kosztuje 70 zł!

ZAPRASZAMY!

Zadzwoń:

ul. Rzeczna 8/1 +48 730 174 307
ul. Raciborska 17 +48 531 128 447