bruksizm

O bruksizmie na przestrzeni ostatnich kilku lat mówi się dużo. Przeprowadzane są też liczne badania na jego temat. Leczenie tego schorzenia wydaje się jednak trudne i póki co znane jest nam bardziej leczenie objawowe niż przyczynowe.

Bruksizm to powtarzająca się aktywność mięśni szczęki charakteryzująca się zaciskaniem lub zgrzytaniem zębami i/lub usztywnieniem lub pchnięciem żuchwy. Taki stan może wystąpić podczas snu (SB), jak i podczas czuwania (AB). SB reprezentuje rytmiczną czynność żucia w trakcie snu, zwykle związaną z pobudzeniami (ze snu). Natomiast AB jest zwykle postrzegany jako nawyk zaciskania szczęk, który pojawia się w odpowiedzi na stres i stany lękowe.

bruksizm

Przyczyny bruksizmu

Przyczyn bruksizmu jest kilka, mówi się też o jego o wieloczynnikowej etiologii. Możemy je podzielić na:

  • Biologiczne (ośrodkowe) – genetyka, neurochemiczne: zaburzenie ośrodkowego układu neuroprzekaźnikowego, jak również grupy 5 jąder podstawy, które są zaangażowane w koordynację ruchu, są zaburzone w bruksizmie

  • Psychologiczne – duża wrażliwość na stres, niepokój

  • Egzogenne – np. papierosy, alkohol, kofeina, narkotyki

Skutki bruksizmu

Do czego może doprowadzić bruksizm?

Do:

  • Ścierania zębów

  • Bólu i zmęczenia mięśni szczęki

  • Czasowych bólów głowy

  • W cięższych postaciach- upośledzenia funkcji jamy ustnej

Metody leczenia

  • Korekta zgryzu szyną zgryzową
  • Zmiana zachowania
  • Farmakologia
  • Fizjoterapia

Sen a bruksizm

Poradnictwo w zakresie higieny snu, modyfikacji nawyków snu i technik relaksacyjnych jest sugerowane jako pierwszy krok w interwencji terapeutycznej. Obejmuje zaprzestanie palenia i picia kawy lub alkoholu przed snem oraz zapewnienie dobrych warunków do snu (cisza i ciemność). Szyny zgryzowe są skuteczne w zapobieganiu uszkodzeniom zębów i dźwiękom zgrzytania związanym z bruksizmem podczas snu, ale ich wpływ na zmniejszenie zdarzeń elektromiograficznych (EMG) bruksizmu jest przejściowy. W przypadku braku leczenia przyczynowego leczenie bruksizmu koncentruje się na zapobieganiu postępowi starcia zębów, zmniejszaniu odgłosów zgrzytania zębami oraz zmniejszeniu dyskomfortu mięśniowego i dysfunkcji żuchwy w najcięższych przypadkach.

bruksizm

Metody lecznicze stosowane w fizjoterapii obejmują elektroterapię, ćwiczenia terapeutyczne żuchwy, relaksację mięśni, świadomość postawy, akupunkturę, terapię manualną.

terapia manualna

Zajmuję się pacjentami z różnymi dolegliwościami bólowymi (kręgosłupa, brzucha, głowy, kończyn górnych, kończyn dolnych i innych). Edukuję pacjentów w jaki sposób sami mogą poradzić sobie, gdy pojawia się jakiś zwiastun dolegliwości. W swojej pracy patrzę na człowieka holistycznie. Interesuję się Fizjoterapią stomatologiczną. Stale poszerzam swoje kompetencje uczestnicząc w kursach, szkoleniach i konferencjach naukowych.

Serdecznie zapraszam na wizytę!

mgr Alicja Boczkowska

Jak umówić się na wizytę?

Zadzwoń pod numer +48 730 174 307

ul. Rzeczna 8/1, Kraków