Od niedawna w naszych gabinetach w Krakowie możecie wykonać badanie USG. Rehabilitacja wspomagana takim badaniem jest bardziej efektywna. Ultrasonografia dostarcza wielu wartościowych informacji o stanie tkanek i znacząco podnosi jakość procesu usprawniania i powrotu do pełnej sprawności.

Jak działa USG?

W badaniu ultrasonograficznym wykorzystywane są fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla człowieka. Ich wnikanie jest bezbolesne, a rozchodzenie nie uszkadza komórek. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne. Poszczególne narządy w inny sposób odbijają ultradźwięki, co pozwala na lepsze rozpoznanie ich struktur. Ultrasonograf rejestruje kształty uzyskane dzięki odbitym falom, co pozwala na rozpoznanie ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie USG wymaga od pacjenta odsłonięcia określonego fragmentu ciała. Do skóry przykładana jest głowica posmarowana żelem, który spełnia dwie funkcje. Zapewnia przyleganie głowicy do skóry i ułatwia jej poruszanie się, dodatkowo chroni przed powstawaniem ewentualnych zakłóceń na obrazie.

Wykorzystanie badania USG w fizjoterapii

Wykorzystanie USG przez fizjoterapeutów podnosi skuteczność diagnozy, pozwala szybko wykluczyć lub potwierdzić przeciwwskazania do terapii i dokładnie monitorować przebieg rehabilitacji. Terapeuci przez lata szkolą się i zwiększają swoje umiejętności oceny palpacyjnej struktur organizmu, czasem jednak nawet najbardziej dokładne badanie okazuje się niewystarczające. W głównej mierze w sytuacjach pourazowych lub ostrych zespołach bólowych, gdzie zachodzi ryzyko przeoczenia istotnych  uszkodzeń.

Zastosowanie badania:

  • USG pozwala na ocenę różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu, co jest szczególnie przydatne w pracy fizjoterapeuty.
  • Podczas badania terapeuta może wykryć nieprawidłowości związane z narządem ruchu jak np. sklejenia włókien mięśniowych, zbliznowacenia, podwichnięcia, złamania, wysięki stawowe, nerwiaki. 
  • USG pomaga monitorować procesy gojenia tkanek położonych pod skórą.
  • Kolejnym ważnym zastosowaniem ultrasonografu w fizjoterapii jest sonofeedback. To metoda wykorzystywana do kontroli motorycznej ruchu. Dzięki niej można najpierw zidentyfikować, a następnie wyizolować pracę wybranych mięśni, poprawić ich napięcie lub zmniejszyć tonus, co z kolei wpłynie na optymalizację efektów terapeutycznych. Fizjoterapeuta przy wykorzystaniu aparatu USG uczy pacjenta aktywizacji konkretnego mięśnia, jego części lub całej grupy mięśniowej.

Badanie USG w fizjoterapii uroginekologicznej

Fizjoterapia uroginekologiczna dotyczy m.in. diagnozowania i leczenia dolegliwości związanych z zaburzeniem funkcji mięśni dna miednicy. Obrazowanie ultrasonograficzne pomaga w wykrywaniu zaburzeń w obrębie tych mięśni, ocenia również ich czynność podczas ćwiczeń i zadań ruchowych. 

Najczęściej spotykanymi zaburzeniami są:

  • nieprawidłowa aktywacja i siła skurczu mięśni dna miednicy, która może przyczyniać się do nietrzymania moczu
  • zaburzona koordynacja pracy mięśni dna miednicy i wypieracza moczu, która może przyczyniać się do uczucia nagłego parcia na pęcherz moczowy lub częstomoczu
  • niewłaściwa koordynacja pracy mięśni  przedniej i bocznej ściany brzucha po okresie ciąży, która może utrudniać terapię rozejścia mięśnia prostego brzucha
  • błędna koordynacja pracy mięśni dna miednicy oraz bocznej i tylnej ściany brzucha, która upośledza dynamiczną stabilizację kręgosłupa i w konsekwencji prowadzi do bólów lędźwiowo-krzyżowych

W tych przypadkach wykorzystuje się badanie przezpochwowe. Polega ono na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy dopochwowej. Na sondzie obowiązkowo musi znajdować się jednorazowa osłonka oraz specjalny żel do badania USG, który ma na celu zminimalizowanie tarcia. Głowica ma średnicę około 2 cm i długość około 15-20 cm. Badanie wykonuje się na specjalnej leżance.

Ultrasonografia wspomaga proces terapeutyczny oraz ocenę efektywności wdrożonych interwencji, dostarczając informacji zwrotnej pacjentce oraz fizjoterapeucie w celu poprawy wyników klinicznych.

Zalety USG

  • Badanie jest bezpieczne, nie zawiera żadnego szkodliwego promieniowania, w związku z tym można je wykonywać u kobiet w ciąży.
  • USG należy do tańszych i powszechnie dostępnych badań.
  • Może być wykonywane dowolną ilość razy, gdyż nie wywołuje skutków ubocznych.
  • Jest skuteczne.
  • Praktycznie nie ma przeciwwskazań do jego wykonania. Z oczywistych względów nie należy jednak wykonywać go w miejscu otwartych ran, owrzodzeń, oparzeń czy uszkodzeń skóry.
  • Jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Cena w Femme MED

Badanie USG – 50 zł

W czerwcu 2022 – badanie USG na wizycie u fizjoterapeutki uroginekologicznej GRATIS

Jeśli chcecie skorzystać z kompleksowych usług naszych fizjoterapeutów – zapraszamy do kontaktu!

📞  730 174 307

FemmeMED Kraków

Gabinety fizjoterapeutyczne znajdują się na ul. Rzecznej 8/1

Śledź nas również w Social Mediach:

Facebook

Instagram

Badanie USG w Krakowie