Ciąża jest to okres, w którym zachodzi wiele zmian. Dostrzegamy je zarówno w organizmie kobiety jak i w dotychczasowym jej życiu i w życiu jej najbliższych. Ten czas niesie ze sobą pełen wachlarz doświadczeń i emocji: od szczęścia i radości do strachu i bólu fizycznego. Najnowsze badania dowodzą, że medytacja mindfulness może być pomocna w łagodzeniu tych trudniejszych doznań.

Czym jest mindfulness?

Mindfulness (pol. uważność) to proces psychologiczny koncentrowania uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili. Może zostać rozwijany poprzez medytację lub inne ćwiczenia.

Badania przeprowadzone na dużych populacjach wykazały, że praktyka medytacji mindfulness jest silnie skorelowana z dobrym samopoczuciem i poczuciem zdrowia.

Jak mindfulness może pomóc przyszłym mamom?

Kobiety, które medytują w czasie ciąży uznają ten nawyk za wyjątkowo korzystny. Pomaga im on poradzić sobie ze zmianami zachowania i zmianami fizycznymi, które pojawiają się w tym okresie ich życia.

Praktyka uważności wpływa na:

  • akceptację nowych stanów i zachodzących zmian – ciąża przynosi wiele zmian, medytacja uważności pomaga przyjmować te stany ze zrozumieniem, życzliwością, cierpliwością i miłością.
  • świadomość ciała – wsłuchując się w swoje ciało, odpowiadając na jego potrzeby kobieta może lepiej zadbać o nie, a tym samym o rozwijające się dziecko.
  • rozpoznawanie potrzeb – praktyka uważności pomaga kobietom w rozpoznaniu potrzeb ich ciała i umysłu. W okresie ciąży problem ten jest dość powszechny, a sfrustrowane potrzeby często ocierają się o depresję poporodową. Medytacja w tym wypadku również jest pomocna. 
  • stabilność ciała i umysłu – uczy zrównoważonego podejścia do sytuacji, na które nie mamy wpływu i zmienia nasze nastawienie do rozmaitych trudności. Ponadto może mieć pozytywny wpływ na wahania nastroju. 
  • utrzymywanie zdrowych nawyków żywieniowych – praktyka uważnego jedzenia, polegająca między innymi na zwracaniu uwagi na smak i zapach potraw, skład produktów, jakość czy różnorodność posiłków, jest dobrą alternatywą dla rozwijania i utrzymywania zdrowych nawyków żywieniowych. Dodatkowo uważne jedzenie pozbawione pośpiechu korzystnie wpływa na trawienie i dostarcza niedostrzeganych zazwyczaj wrażeń smakowych.
  • szczęśliwy poród – badania wykazały, że medytacja może zmniejszyć szansę na przedwczesny poród. Praktykowanie uważności sprawia, że dziecko jest spokojne i szczęśliwe, co widać nawet po urodzeniu. Oprócz tego praktyki medytacyjne mają potencjał  zmniejszania szans powikłań podczas porodu. Kobiety praktykujące regularnie medytację czują się pewniej w ciąży i wydają się łagodniej odczuwać ból porodowy.

Nie masz nic do stracenia

Jeśli jesteś przyszłą mamą i pragniesz, by Twoje dziecko rozwijało się dobrze i szczęśliwie przyszło na świat, zachęcamy Cię do praktykowania uważności. Dosłownie, nie masz nic do stracenia, a tak dużo do zyskania.

Pamiętaj, że Twój maluszek odbiera bodźce razem z Tobą!

Skontaktuj się z nami: 730 174 307 

Tutaj możesz śledzić nas na bieżąco:

Facebook: https://www.facebook.com/femmemedkrakow
Instagram: https://www.instagram.com/femme_med_krakow/