Patogeneza ostrogi piętowej nie jest do końca poznana, a problem ten dotyczy zarówno osób młodych jak i starszych, tęższych jak i szczupłych. Może dotyczyć tylko jednej pięty, lub występować obustronnie. Początkowym objawem jest ból okolicy pięty występujący głównie po przeciążeniu stopy. Zwykle lokalizuje się w centralnej części pięty, bywa punktowy lub pulsujący – zdarza się, że promieniuje na całą powierzchnię pięty. Dolegliwości bólowe towarzyszące ostrogom piętowym opisuje się często jako piekące czy nawet palące. Po pewnym czasie ból występuje po każdym obciążeniu, aż w końcu staje się tzw. bólem spoczynkowym. Co ciekawe, obecność ostrogi piętowej nie zawsze prowadzi do rozwoju bólu pięty. W jednym z eksperymentów wykazano, że w badanej populacji osób starszych 61% przypadków ostrogi piętowej było bezobjawowych.

 

Czynniki predysponujące do powstania ostrogi piętowej

  • praca stojąca, 
  • nadwaga, 
  • wiek,
  • intensywne uprawianie sportu,
  • niedopasowane i niewygodne obuwie

Leczenie ostrogi piętowej w Krakowie

To proces długotrwały, trudny i bardzo skomplikowany. Podstawą jest wyeliminowanie czynnika sprzyjającego jej powstawanie, ale także zlikwidowanie powstałego stanu zapalnego. W bardzo ciężkich przypadkach, pacjenta kieruje się na zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wyrośli kostnej z guza piętowego. Jednak zabieg ten wykonuje się rzadko, ze względu na niską skuteczność.

Najczęściej stosuje się leczenie zachowawcze. W przypadku nowo rozpoznanej ostrogi piętowej bardzo często stosuje się ostrzykiwanie miejscowe (tzw. „blokadę”). Ponadto zaleca się:

  • stosowanie wkładek ortopedycznych do obuwia (które mają zmniejszyć nacisk w obrębie guza piętowego), 
  • farmakoterapię – czyli stosowanie głównie leków przeciwzapalnych (w celu zlikwidowania stanu zapalnego)
  • fizykoterapię. Do niedawna najczęściej stosowanymi zabiegami fizykalnymi, stosowanymi u pacjentów z ostrogą piętową, były ultradźwięki oraz laseroterapia, czasem także jonoforeza czy ultrafonoforeza. Jedną z najnowszych metod fizykalnego leczenia ostrogi piętowej jest zastosowanie terapii falą uderzeniową.


Terapia falą uderzeniową w Krakowie

Terapia wykorzystuje urządzenia skupiające falę uderzeniową we wnętrzu ciała człowieka, z maksimum wartości w miejscu poddanemu leczeniu. Energia przekazywana jest do organizmu poprzez aplikator przyłożony do skóry, z którą sprzężony jest za pomocą żelu. Jako wyjaśnienie mechanizmu oddziaływania fali uderzeniowej na ustrój podaje się dwie teorie. Pierwsza mówi, że ból jest łagodzony na skutek wzrostu przepływu krwi i zmniejszenia odczynu zapalnego. Druga zakłada, że zostaje zniszczona błona komórkowa, a przekazywanie bodźców bólowych jest niemożliwe. 

 

Badania potwierdziły efektywność fali uderzeniowej

W 2013 r. przeprowadzono badania na 30 osobowej grupie. Każda z osób zmagała się z ostrogą piętową.  Badani poddali się zabiegom fali uderzeniowej. Poprawa była już widoczna po 5 zabiegu, jednak – co warte odnotowania – po tygodniu od zakończenia wykonywania zabiegów wykazano dalszy spadek dolegliwości bólowych. Każda z osób podkreślała, że terapia przyniosła szybką ulgę w bólu, poprawiła sprawność fizyczną. Dodatkowo spowodowała zmniejszenie lub zupełne wyeliminowanie konieczności przyjmowania leków przeciwbólowych. Większość pacjentów przyznała, że choć po pierwszym zabiegu dolegliwości bólowe znacznie się zwiększały, to po 5 zabiegu odczuwali znaczne ich zmniejszenie oraz poprawę samopoczucia.

 

Terapia falą uderzeniową okiem wieloletniego praktyka

Doświadczenia codziennej pracy z falą uderzeniową opisuje Agatowski, który jako wieloletni praktyk zauważył skuteczność leczenia pacjentów z ostrogą piętową za pomocą fali uderzeniowej. Autor ten wykonuje zabiegi raz w tygodniu i stosuje w zależności od potrzeby 3-5 zabiegów (czasem nawet więcej). Podczas wieloletniej pracy zauważył, że przy przyjęciu takiej metodyki nawroty bólu pięty związanego z ostrogą piętową spotyka się bardzo rzadko, a jeśli nawet się one pojawiają, to wystarczy pojedynczy zabieg aby pacjent powrócił do sprawności, a dolegliwości bólowe ustąpiły całkowicie.

 

Nie zwlekaj z pójściem do specjalisty

Ostroga piętowa jest bolesnym i bardzo uciążliwym schorzeniem dla każdego pacjenta dotkniętego tą chorobą. Warto więc nie zwlekać z udaniem się do specjalisty w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości bólowych w okolicach pięty, które występują systematycznie lub utrzymują się przez dłuższy czas. Im wcześniej zostaną rozpoznane tym szybciej pacjent podejmie leczenie, co zwiększa szanse na powrót do pełnej sprawności.

 

Holistyczne podejście do problemu

Warto jednak zauważyć, że ostroga piętowa jest skutkiem zaburzonej równowagi mięśniowej. Między innymi jest wynikiem skrócenia mięśni przyczepiających się po tylnej stronie ciała. Zatem leczenie powinno obejmować nie sam skutek tego braku równowagi – czyli istniejącą ostrogę piętową, ale być również nastawione na eliminowanie przyczyny – czyli elongację (stretching, techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego, masaż głęboki) tkanek w obrębie podeszwowej strony stopy, podudzia i uda, a nawet w obrębie grzbietu. 

W poniższym filmiku prezentujemy jak postępować z ostrogą piętową w domu:

Teraz możesz skorzystać z zabiegu fali uderzeniowej w Femme Med

Zapraszamy do naszych gabinetów na ul. Rzecznej 8/1


Śledź nas również w social mediach