Wodoroterapia i wodór molekularny - co to? 

Jest to cząsteczka chemiczna będąca składnikiem budulcowym: cukrów, białek i tłuszczy czyli wszystkich podstawowych związków tworzący organizm. Jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom – 0,24 nm łatwo przekracza barierę krew-mózg. Przenika przez błonę komórkową docierając do cytoplazmy wszystkich komórek.

Wodoroterapia – innowacyjna metoda terapeutyczna z wykorzystaniem wodoru molekularnego.

Jak działa wodoroterapia?

Wodór jest silnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem). Antyoksydanty to naturalne związki chemiczne chroniące organizm przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Czym są wolne rodniki? Wolne rodniki to atomy tlenu posiadające wolne elektrony. Dążą one do odebrania brakującego elektronu innym komórkom. W efekcie komórka (a dokładnie jej błona komórkowa, a nawet materiał DNA)  której zabrany został elektron zostaje uszkodzona. W ten sposób uszkadzane są również struktury białkowe będące budulcem komórek, tkanek i narządów naszego organizmu. Nasz organizm posiada systemy antyoksydacyjne, niestety ilość czynników prowadzących do stresu oksydacyjnego przewyższa możliwości antyoksydacyjne. Stres oksydacyjny to przedłużający się stan nierównowagi pomiędzy procesami utleniania i antyoksydacją.  W sytuacji zaburzenia równowagi między utlenianiem a antyoksydacji organizm szczególnie narażony jest na wiele chorób. 

Reasumując, inhalacje wodorowe chronią komórki naszego organizmu przed działaniem wolnych rodników. Dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania.
O tym w jakich chorobach stosowana jest terapia wodorem przeczytasz w dalszej części artykułu. 

 

Jak wygląda wodoroterapia?

Terapia wodorem molekularnym może odbywać się przez: inhalacje wodorowe, picie wody wodorowej, iniekcje wodoru czy zażywanie suplementów zawierających wodór.
Uważa się, że inhalacje wodorowe są najskuteczniejszą metodą wodoroterapii, dzięki której do organizmu dostarczana jest optymalna dawka wodoru.

 

Inne sposoby walki z wolnymi rodnikami

Innymi naturalnymi przeciwutleniaczami są: beta-karoten, wit. A, C, E, likopen które znajdziemy w warzywach, dlatego w walce z wolnymi rodnikami warto również zadbać o odpowiednią dietę. 

 

W leczeniu jakich chorób można stosować wodoroterapię? 

Badania wykazały, że wodór wspomaga leczenie wielu chorób takich jak: cukrzyca, stopa cukrzycowa, hypercholesterolemia, choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, astma, reumatyzm, katarakta, dna moczanowa, choroba Crohna, choroby skóry wynikające z zaburzeń kolagenowych, wrzody, alergie, chroniczne zaparcia, HIV, zaburzenia odporności immunologicznej, choroby neurodegeneracyjne – Parkinson, Alzhaimer.

Wodoroterapia w chorobach kardiologicznych

Nadmierna produkcja wolnych rodników jest mediatorem zaburzeń sercowo-naczyniowych. Stres oksydacyjny powoduje uszkodzenia niedokrwienne serca. Terapie wodorem zmniejszają pozawałowe uszkodzenia mięśnia sercowego.

Badania wskazują, że 8 tygodniowa terapia wodorem obniża poziom złego cholesterolu we krwi – frakcji LDL, która przyczynia się do powstawania blaszek miażdżycowych. 

 

Wodoroterapia w chorobach neurologicznych

Przewlekły stres oksydacyjny uważany jest za jedną z głównych przyczyn zmian neurodegeneracyjnych. Mózg oraz komórki nerwowe cechują się szybkim metabolizmem. Ze względu na procesy metaboliczne szczególnie komórki nerwowe są narażone na działanie dużej ilości wolnych rodników. Przewlekły stres oksydacyjny uważany jest za jedną z głównych przyczyn zmian neurodegeneracyjnych. W przypadku choroby Parkinsona u pacjentów dochodzi do zaburzeń neuronów, a w konsekwencji do niedoboru dopaminy. Zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych istoty czarnej są powodem występowanie u pacjentów objawów takich jak: spowolnienie ruchowe (bradykinezja), drżenie spoczynkowe, zaburzenia osobowości.  

Badania wpływu wodoroterapii na stan pacjentów chorych na Parkinsona

Badania przeprowadzone 2013 roku świadczą o pozytywnym wpływie terapii wodorem na stan pacjentów u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona. Pacjenci uczestniczyli w rocznej terapii. Uczestników badań podzielono na 2 grupy. Pacjenci z pierwszej grupy poddawani byli terapii wodorem – pili wodę nasyconą wodorem. Podczas gdy druga grupa stanowiła grupę kontrolną, pacjenci z tej grupy przyjmowali wodę która nie była dodatkowo wysycona wodorem. Po zakończeniu terapii zaobserwowano poprawę stanu zdrowia pacjentów z grupy, która objęta była terapią. Pacjenci Ci osiągnęli lepszy wynik według skali UPDRS – Unified Parkinson’s Disease Rating Scale [1] Yoritaka i współ. 2013 w stosunku do grupy która przyjmowała placebo. 

Wodoroterapia w cukrzycy

Jak donosi ministerstwo zdrowia w 2018 roku, co 11 dorosły Polak chorował na cukrzycę. Mowa tu tylko o osobach zdiagnozowanych. Niestety cukrzyca pożera zdrowie Polaków. Warto podkreślić, że u coraz większej liczby osób stwierdza się stan przedcukrzycowy – poziom pomiaru glukozy rano na czczo 100-125 mg/dl. [2]  Ważne jest aby szybko i kompleksowo podejść do leczenie cukrzycy. Terapia wodorem może stanowić uzupełnienie leczenia diabetologicznego. Badania naukowe z 2020r. dowodzą, że wodoroterapia obniża poziom glukozy w przypadku cukrzycy typu II. [3] Dodatkowo inhalacje wodorem polepszają zdolności regeneracyjne organizmu. Szczególnie zauważalne jest to u pacjentów z cukrzycą u których wszelkie rany i skaleczenie goją się wolniej. Poprawa stanu skóry i przyspieszenie regeneracji widoczne jest również wśród pacjentów korzystających z tlenoterapii.

Wodoroterapia w chorobach układu oddechowego

Jest również doskonałym wsparciem w wielu chorobach płuc. Ostatnie badania pokazują, że wodoroterapia może być jednym z elementów kompleksowej terapii w COVID-19. Badania kliniczne z 2020 roku przeprowadzone w 7 szpitalach w Chinach wykazały, że terapia wodorem łagodzi duszności i inne objawy ze strony układu oddechowego u pacjentów z COVID-19.[4]

Wodoroterapia w chorobach układu pokarmowego, leczeniu otyłości i zaburzeniach metabolicznych

Przeszukując bazy naukowe natrafić można na niezależne badania potwierdzające wpływ terapii wodorem na metabolizm tkankowy. Badania potwierdzają zmniejszenie poziomu otłuszczenia wątroby. Ponadto zaobserwowano poprawę trawienia. Dodatkowo, picie wody wzbogaconej o wodór obniżyło poziom glukozy w osoczu, insuliny i triglicerydów poprzez stymulację metabolizmu energetycznego. Dlatego właśnie terapia wodorem stanowi wsparcie w leczeniu otyłości. 

 

Wodoroterapia, a regeneracja organizmu

Niedokrwienie zmienia metabolizm tkankowy. W wyniku niedokrwienia dochodzi do zaburzenia procesów metabolicznych. W komórkach powstają większe ilości wolnych rodników, które przekraczają możliwości antyoksydacyjne organizmu. Dlatego dostarczając do organizmu antyoksydanty w postaci wodoru czy beta-karotenu przywracamy równowagę organizmu. Wodoroterapia przyspiesza wzrost komórek macierzystych oraz zwiększa zdolności naprawcze i regeneracyjne komórek. Jest doskonałym uzupełnieniem w leczeniu stanów zapalnych mięśni oraz uszkodzeń tkanek miękkich. 

Wodoroterapia, a wysiłek fizyczny

W wyniku niedostatecznej podaży tlenu podczas wysiłków fizycznych w komórkach w wyniku przemiany pirogronianu powstaje kwas mlekowy. Zgromadzenia w tkankach dużej ilości kwasu mlekowego przyczynia się do występowania bolesności tkanek, która zmniejsza możliwości treningowe. Badania przeprowadzone na piłkarzach potwierdzają jak wodoroterapia wpływa na poziom mleczanów we krwi. Grupa badawcza otrzymała tygodniową terapią wodorem. Podczas gdy grupa kliniczna natomiast otrzymywała placebo. Następnie obydwie grupy wykonały próbę wysiłkową na ergometrze rowerowym (30 minutowy wysiłek, VO2 na poziomie 75%). Bezsprzecznie wśród grupy, która otrzymywała placebo stwierdzono wyższy poziom mleczanów we krwi. Dodatkowo wśród tych piłkarzy szczytowy moment obrotowy podczas jazdy na cykloergometrze był niższy. Świadczy to większym poziomie zmęczenia w porównaniu do grupy objętej terapią. [5]

Terapia wodorem to nowość w branży medycznej. Jednak badania wykazują pozytywne efekty jej stosowania jako uzupełnienie leczenia wielu schorzeń.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi pozostałymi artykułami na temat terapii wodorem 

 

Źródła:

[1] Yoritaka A, Takanashi M, Hirayama M, Nakahara T, Ohta S, Hattori N. Pilot study of H2 therapy in Parkinson’s disease: A randomized double-blind placebo-controlled trial. Mov Disord. 2013;28:836–9. doi: 10.1002/mds.25375

[2] https://pacjent.gov.pl/artykul/cukrzyca-w-liczbach

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7291681/ 

[4] https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2020.543718/full 

[5] “Molecular hydrogen as a preventive and therapeutic medical gas:

initiation, development and potential of hydrogen medicine” Shigeo Ohta

Odwiedź nas na miejscu: FemmeMed, ul. Rzeczna 8/1 Kraków

W celu umówienia wizyty, skontaktuj się z nami telefonicznie: 730 174 307. Zapoznaj się też z pełną OFERTĄ świadczeń FemmeMed w Krakowie.